Island –objevte mystiku severské země

Gejzíry, ovce, vodopády a mnohem více. Přemýšlíte o dovolené či expedice na Islandu?

Vzdálená ostrovní země uprostřed chladného oceánu. Když se to tak řekne, láká Island snad každého dobrodruha. Na co nesmíte zapomenout a co navštívit?

Reykjavík

Hlavní město Islandu, které se stalo díky své poloze zároveň nejsevernějším hlavním městem světa a nejzápadnějším Evropy. Vynechat byste neměli největší kostel světa – Hallgrímskirkja, místní jezero Tjörnin, kam ve volných chvílích směřuje většina ze sto třiceti šesti tisíc obyvatel Rekjavíku. Projděte se po pár hlavních ulicích, kde najdete i Althing – islandský parlament.

reykjavik-1536123_640

Zlatý trojúhelník

Pomyslný geometrický obrazec spojuje významná místa v okolí Reykjavíku. Jedná se o NP Sněmovní pláně, který byl zapsán i na seznam UNESCO, přesto ho mají Islanďané v úctě spíše pro jeho historii. Na jeho pozemcích byl v roce 930 n. l. ustanoven historicky první sněm na světě.

Skálholt býval za svého času zase duchovním centrem Islandu.  Většinu tehdejší nejlidnatější osady s obrovskou katedrálu zničilo zemětřesení v roce 1783. Od té doby se všechny významné instituce bez výjimky nacházejí v Reykjavíku.

V údolí Haukadalur najdete nejteplejší gejzíry. Ten s příhodným jménem Geysir se již uložil k (věčnému) spánku. Pro turisty je tak mnohem zajímavější vedlejší horký pramen – Strokkur, jenž stále vystřikuje až do výšky třiceti pěti metrů. Procházet se budete na zpevněných chodníčcích mezi jezery plných síry. Přineste si foťák a parfém!

marine-1209297_640

Posledním bodem Zlatého trojúhelníku se většinou míní vodopád Gullfos, který se měl původně stát elektrárnou, nakonec se z něj však vyklubala Národní přírodní památka.

Nejezděte domů bez whale–seeingu

Whale-seeing neboli pozorování velryb je oblíbená činnost turistů i místních. V každém přímořském městě nebo větší vesnici nechybí agentura, která vás za velrybami vezme na lodi.

Nechali jste se zvábit? Pak na Island vyrazte o letních prázdninách. S příchodem září se turistické destinace pomalu uzavírají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>