Mexická Oaxaca

Málokteré mexické město se může chlubit tak pestrou historií, jako zlatočerná Oaxaca, ležící v rozlehlém údolí. Všechny civilizace, od zapotécké, mixtécké, aztécké až po španělskou zde zanechaly své stopy. Současnou podobu vtiskli městu hlavně Španělé a centrum je doslovným skanzenem španělské koloniální architektury a starobylé atmosféry.

Kostel San Domingo

Po pěší zóně se dostanete ke kostelu San Domingo, který je považován za jednu z nejkrásnějších a zároveň nejextravagantnějších staveb na světě, zejména díky svému interiéru. Každý kousek vnitřních zdí je dekorován reliéfními ozdobami a postavami a vše, včetně oltáře je bohatě pozlaceno. Kostel byl od 16. století součástí rozsáhlého dominikánského kláštera, jehož pozůstatky dnes slouží jako výstavní síň Muzea kultury oaxackého údolí. Atrakcí je i zahrada díky neobyčejně pestrému kaktusáriu.

Monte Albana

Přímo nad městem se vypíná kopec do výše 2000 m n.m., na jehož vrcholu jsou ruiny Monte Albana, jednoho z nejstarších a nejúchvatnějších kultovních míst celé střední Ameriky. Už samotná cesta k němu je zážitek, neboť úzká silnička šplhá po strmé a vyprahlé stráni jakoby k nebesům a postupně nabízí úchvatné výhledy do širokého oaxackého údolí. Na vrcholu se výhled ještě rozšíří o panoráma okolních hor. Dodnes zůstává záhadou, jak se 800 let př. n.l. mohlo podařit zploštit vrchol hory a pokrýt obrovskou plochu obřadními chrámy, hrobkami a hracími hřišti, na kterých se hrála podivuhodná míčová hra, která byla rituální událostí a často se stávalo, že poražené mužstvo bylo popraveno a obětováno bohům.

Příroda

Pár kilometrů za městem roste jeden z nejstarších žijících organismů na světě. Podle některých údajů je asi dva tisíce let starý. Je to zvláštní druh tisovce, jehož obvod dosahuje neuvěřitelných 58 metrů.

Suvenýry

V okolí Oaxacy najdete spoustu řemeslných krámků, kde nakoupíte všechno možné. V jedné vesnici například najdete údajně nejšikovnější tkalce koberců, jinde se specializují na přehozy, nebo na keramiku a další řemesla. Vesnice San Bartolo Coyopetec je dokonce „rodištěm“ navýsost originální černé keramiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>