Máte dost přeplněných sjezdovek? Přesedlejte z lyží na skialpy

Stále více lyžařů opouští přeplněné sjezdovky a zkouší nové disciplíny. Kromě freeridingu se v poslední dekádě zpopularizoval skialpinismus – pohyb na lyžích ve volném horském terénu. Pokud vás napadlo, že si adrenalinový sport vyzkoušíte na vlastní kůži, ale netušíte, jak začít, začtěte se do následujícího manuálu.

Co budete při pohybu ve volném terénu potřebovat?

Bez základního skialpinistického vybavení se rozhodně neobejdete. Rozhodně si s sebou vezměte lavinový vyhledávač, sněhovou lopatu a lavinovou sondu. A při sportování v zahraničí si nezapomeňte „přibalit“ připojištění na alpinismus.

Na škodu není ani lavinový batoh, který si můžete také zapůjčit. Ostatně jako vše ostatní. Kvalitní skialpové vybavení není nejlevnější záležitost a pro sváteční skialpinisty je výhodnější jednou či dvakrát do roka navštívit půjčovnu.

A samozřejmě se neobejdete bez skialpových lyží. Tedy pokud se na hory nevydáte s prknem a sněžnicemi – i to je jedna z možností, jak si užít výstup na zasněžený vrcholek.

Se skialpinistickými lyžemi se nejdříve seznamte

V případě předchozích zkušeností s jízdou ve volném terénu vám sjezd na skialpech nebude dělat problém. Pokud jste však na lyžích mimo sjezdovku nikdy nestáli, raději si speciální lyže vyzkoušejte někde poblíž lyžařského střediska, kde se nabízí možnost freeridingu. Jakmile se „rozlyžujete“, užijete si sjezd naplno.

Nehrozí vám lavina?

Nebezpečí pádu lavin je bohužel jedno z největších rizik skialpinismu. Na ledovci je pravděpodobnější už jen pád do trhliny… Proto byste se měli s problematikou blíže seznámit a dbát na základní pravidla bezpečného pohybu v zimních horách. Od věci není účast na lavinovém kurzu, případně konzultace s někým zkušeným z vašeho okolí. Dokážete-li správně vyhodnotit situaci, riziko úrazu klesne na minimum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>