Srí Lanka: Zelený smaragd Asie – 1. část

Srí Lanka je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, který je velice oblíbený mezi turisty. Naleznete zde nádherné turistické oblasti i historické památky, které na vás dýchnou atmosférou z opravdu pradávných dob. A o okolní přírodě ani nemluvě. Ne nadarmo by se dalo Srí Lance přezdívat také „zelený smaragd“. Co tedy konkrétně nabízí? Pojďme se podívat!

Jak již bylo řečeno, jedná se o ostrovní stát nacházející se v blízkosti poloostrova Přední Indie. Až do roku 1972 byla Srí Lanka známá pod názvem Cejlon. Jejím hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte neboli zkráceně Kotte, což je zároveň předměstí Kolomba.

Deštné pralesy, tropické cyklóny i tornáda

Srí Lanka je po klimatické stránce poměrně rozmanitá a tyto rozdíly zde vznikají především kvůli rozsáhlým nížinám na pobřeží. V nejvlhčích oblastech se nachází deštné pralesy, v těch sušších pro změnu lesy s cennými dřevinami, mezi které patří například ebenové nebo tzv. atlasové dřevo. Dříve zde žila také velká stáda slonů, ale dnes bohužel čítají jen několik stovek kusů.

Dříve tu o slony nebyla nouze.

Dříve tu o slony nebyla nouze.

Země je taktéž ohrožována tropickými cyklónami a tornády. Leckdo si určitě pamatuje na prosinec roku 2004, kdy ostrov zasáhla ničivá vlna tsunami. Na tuto situaci zareagovala pozitivně i Česká republika. Zajímavostí je, že se od občanů naší země vybralo přes 360 milionů korun a pomáhat vyrazili lidé z organizací, jako jsou Člověk v tísni, ADRA nebo Lékaři bez hranic.

Na co si dát určitě pozor?

Pokud se na Srí Lanku chcete vydat, jsou určité věci, které byste zajisté měli vědět. Vyskytují se zde oblasti s rizikem nakažení žlutou zimní nebo malárií. Než se tedy vydáte na dovolenou do těchto míst, nechte se od svého lékaře oočkovat. O nepříjemnosti na dovolené takto vzdálené od domova určitě nestojíte.

Očkování rozhodně nepodceňujte.

Očkování rozhodně nepodceňujte.

Doporučuje se taktéž očkovat proti žloutenkám, tyfu a tetanu. Dle místa, kde budete trávit dovolenou, popřemýšlejte také o obnovení očkování proti japonské encefalitidě typu B, záškrtu, vzteklině či přenosné dětské obrně. Ale tím vás rozhodně nechceme odradit! Pokud plánujete zájezd do běžných turistických destinací, je riziko nakažení se výše zmíněnými nemocemi minimální, o to více, pokud nebudete pít vodu z vodovodu.

Pozor si dejte také na styl svého oblékání. Rozhodně nedoporučujeme vyzývavé oblečení nebo opalování bez vrchního dílu plavek. Klasikou je zákaz vstupu do posvátných chrámů s odhalenými rameny a koleny. Při plánování výletu na to, prosím, myslete.

A co Srí Lanka skrývá za konkrétní památky a pozoruhodná místa? Tak na to se společně podíváme v dalším díle, který jsme tomu věnovali. Slibujeme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>