Valencie ve Španělsku

Horká španělská krev dala za vznik mnoha krásným městům, starověká Valencie se však zrodila za dob římského impéria. Dnes Valencii známe jako třetí největší město Španělska, v dobách minulých měla ovšem stejně důležitý význam, jako má dnes.

Již od svého počátku zažila vývoj ve jménu střídání vlád, který ji zajistil pestrou směs kultur a dodal jí tajemný půvab, který každoročně přitáhne přes 4 miliony turistů.

Již odedávna se jednalo o populární místo pro život a svědčí o tom i příjemné klima s průměrnou teplotou 18°C. Se svým počtem obyvatel se přibližuje Praze, je třeba ovšem myslet na to, že stejné jméno nese i celá provincie Valencie, která má na 2,5 milionu obyvatel. Valencie je opředená řadou mýtů, které vám často nesdělí ani samotný průvodce. Podíváme se na tuto sluncem zalitou lokalitu i z trochu jiného úhlu a možná se vám představí v jiném světle, než jste ji znali doposud.

Město svatého grálu

Svatý grál je v křesťanském světě jednou z nejvzácnějších relikvií a podle historiků by se měl nacházet v překrásné Valencijské katedrále. V kapitulní síni katedrály se nachází kalich, ze kterého měl Ježíš pít při poslední večeři. Podle uhlíkové metody vznikl těsně před naším letopočtem a to nahrává příznivcům konspiračních teorií. Přezdívá se “Svatým grálem“ i proto, aby podpořil již tak bohatý zájem o návštěvu této lokality.

Vista_de_Sagunto,_España,_2015-01-03,_DD_23-31_HDR_PAN

Architektura Valencie

Ačkoliv jsou hlavní divy Valencie velmi dobře známé, bylo by nadmíru barbarské neshlédnout jejich krásu. Je zde patrný zásah arabské kultury, která byla opět potlačena křesťanskou, ale zanechala ve městě viditelné stopy. Současná podoba města nabídne mnoho kontrastů, najdete zde staré budovy namíchané s moderní architekturou a kupodivu tato kombinace nepůsobí jako kýč, každý si zde zkrátka přijde na své.

Největší rozkvět Valencie proběhl v 15. století, které je považováno za období expanze. Tento zlatý věk byl ve jménu populačního růstu a rozvoje kultury i umění.

Při návštěvě Valencie je třeba shlédnout hedvábnou burzu Lonja de la Seda, která byla původně postavena jako velký sálový kostel. Úchvatné jsou také staré fresky kostela Iglesia Nuestra Senora, které vznikly již téměř před 400 lety. Byla by škoda neminout impozantní věže Torres de Serranos, které byly dříve vstupní branou do města. V samotném srdci města se nachází jeho největší pýcha, katedrála Panny Marie. Jen těžko lze shlédnout všechny architektonické skvosty, proto je vhodné navštívit alespoň ty nejznámější.

Dokonalý relax na pláži

Většina cestovatelů potvrdí, že by návštěva horké Valencie nebyla to pravé, pokud by se zde nenavštívily vyhlášené pláže. Město má skvělou polohu, jelikož leží hned u moře, to umožní návštěvníkům se během parných dnů příjemně zchladit. Nejkrásnější pláže začínají již od přístavu. Za nejlepší je považována pláž Malvarosa, která je rozdělena do sekcí, jako jsou například pláž Playa Las Arenas a Playa Cabanyal. Dále pak stojí za návštěvu pláž Playa de Patacona. Pokud není vaším cílem koupání v moři, možná vás k němu donutí vysoké teploty, které v maximech dosahují i 42° Celsia.

Valencie pro děti

Ne každé dítě miluje cestování, ale pokud hodláte vyrazit do Valencie, nezapomeňte s sebou děti přibalit. Nachází se zde velké množství zajímavých muzeí. Naprosto fascinováni budete v komplexu vědy a umění, který je často označován jako město uprostřed města. Jedná se o jediný komplex svého druhu, najdete v něm obří akvárium se 42 miliony litrů vody, muzeum věd ve tvaru velrybí páteře, planetárium, galerii i koncertní síň.

Exportní opora země

Pokud vás zajímá význam slova Valencie, pochází z latinského “Valentia“, což dříve znamenalo statečnost a sílu, kterou zrcadlili římští vojáci po válce. Ve stejném duchu lze Valencii vnímat i nyní, neboť se jedná o lokalitu, která silně podpírá ekonomiku Španělska.

Valencie_1307Valencie je často označovaná za ekonomické centrum, které zajišťuje vývoz kovů a textilie. Kromě běžných surovin se odsud vyváží také hračky a azulejos. Jedná se o glazované keramické kachličky, které se vyrábí v pestrobarevných provedeních a skládají se z nich často překrásné obrazy. Těch lze ve Valencii shlédnout opravdu nespočet.

Ačkoliv to mnoho lidí netuší, ve Valencii se nachází největší přístav na středomořském západním pobřeží. Až 20% celého španělského exportu projde právě tímto přístavem. Namísto historických lodí zde spaříte spíše kontejnerovou dopravu, proto se nejedná o příliš dobrodruhy vyhledávané místo.

Nakupování

Valencie má několik účelových nákupních center známých jako „Centro Commerciales“, patří mezi ně kupříkladu Nuevo Centro, El Saler, Bonaire, Parque Ademuz a Aqua, případně okrajové centrum El Osito. To ovšem nenahrává příjemnému nakupování, které zažijete na místních trzích, které nabídnou kouzelné prostředí a nespočet malých obchůdků se suvenýry, oblečením, šperky i jídlem. Procházka drobnými uličkami je vždy příjemnější, než tlačenice v nákupních centrech.

Zajímavosti

Valencie_1451Stejně tak jako Londýn protíná Temže, tak Valencii protínala řeka Turia, dnes lze obdivovat její vyschlé koryto, na jehož místě vznikly překrásné zahrady Jardines del Turia. Jedná se o jedny z největších městských zahrad na světě.

Málokdo to ví, ale Valencie je jediným španělským městem, které disponuje dvěma týmy amerického fotbalu, které hrají v první národní divizi. Jedná se o týmy Valencia Firebati a Valencia Giants.

Překvapí vás zde možná i způsoby dopravy. Doprava ve Valencii je umožněna mnoha způsoby, ve středu města narazíte i na metro které vypadá jako menší kopie toho londýnského.

Specifická kuchyně

Navštívit Valencii a neokusit místní tradiční pokrmy by bylo stejné jako navštívit Egypt a nevidět pyramidy. Ve Valencii platí to samé, co v celém Španělsku, hlavním jídle dne je zde vydatný oběd, po kterém přichází poklidná siesta. Zdejší kuchyně je velmi pestrá a zdravá. Ideální volbou je okusit paellu, jedná se o uvařenou rýži doplněnou o plody moře, případně o králičí nebo kuřecí maso. Tortilla espaňola, která představuje omeletu ze syrových brambor, vajec a cibule, by vám také neměla uniknout. Španělsko má specifických jídel nespočet a pokud na jídelním lístku spatříte Tapas, Bocadillo či Lomo, nebojte si je poručit.

Valencie je často jen atrakcí na prodloužené dovolené a ani týdny či měsíce by nestačily k prozkoumání všech zdejších půvabů. Bydlení v tomto městě musí být jistě krásné. Pokud však do tohoto exotického centra Španělska vyrazíte, odnesete si nespočet krásných zážitků, které se vám nesmazatelně vryjí do paměti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>