Uluru: nejposvátnější místo Austrálie

Pojďte s námi navštívit národní park Uluru – Kata Tjuta uprostřed australského kontinentu, v němž se z vyprahlé roviny zvedá největší samostatný skalní monolit na světě – domorodci nazývaný Uluru, též známý jako Ayers Rock.

Je to nejznámější přírodní symbol Austrálie. Tato skála se díky tajemnému a vyzývavému dojmu stala nejen vyhledávaným turistickým cílem, ale i posvátným místem pro místní domorodce. Obrovský monolit se tyčí uprostřed vyprahlé země a přitahuje k sobě déšť

Legendy

Původní obyvatelé Austrálie přisuzují monolitu náboženský význam a na celém kontinentu nenajdete tajemnější místo. Je to prý místo, kde duchové bdí nad dušemi živých. V jeskyních se zachovaly kresby vnitrozemských kmenů a některé z nich byly používány i jako rituální místa. V celé oblasti kolem monolitu se nacházejí cedule, které upozorňují turisty, že procházejí posvátnými místy a ta nejposvátnější jsou dokonce oplocena a vstup je na ně zakázán. Výstup na samotnou plošinu sice zakázaný není, ale vydáte – li se na něj s domorodým průvodcem, bude vás od něj zrazovat, neboť duchové, kteří zde žijí, nesmí být rušeni. Výstup je navíc nebezpečný, hlavně za mokra, kdy pískovcový povrch silně klouže.

640px-UluruRockWater

Podívaná

Monolit je tvořen pískovcem načervenalé barvy, která se v průběhu dne mění. Nejvíce patrné je to hlavně při východu a západu slunce. Tyto barevné proměny můžete dokonce pozorovat ze speciálních parkovišť, která byla pro tyto účely vybudována. Auta s diváky stojí vedle sebe a vy se můžete dívat, jak se v záři zapadajícího slunce mění barevné odstíny majestátní hory od červené až po šedou, když slunce zajde. Něco obdobného se opakuje i s východem slunce, které rozzáří horu jemnou oranžovo – růžovou barvou.

Turistická centra

U vstupu do národního parku je vybudován turistický resort Yulara, kde se nachází několik hotelů, restaurací, obchodů či kempů.
Na začátku národního parku na vás čeká domorodé kulturní centrum, kde se můžete seznámit s kulturou tradičních domorodých obyvatel. Pro návštěvníky jsou připraveny videozáznamy tanců a zpěvů. Jsou zde umístěny ukázky maleb a dozvíte se mnoho zajímavého o tradiční kultuře a způsobu života obyvatel této nehostinné krajiny.
Toto místo opředené domorodými legendami, které je oblíbené milovníky záhad, je zapsáno na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>